Филолошко-уметнички факултет
youtubefacebooklinkedininstagram

Музичка продукција РТС расписује аудицију за хонорарне чланове Хора РТС. Аудиција ће бити одржана у другој половини октобра 2019. године и односи се на све хорске гласове.

Рок за пријаву је 1. октобар, а пријаве са биографијом и програмом који ће се извести, слати на мејл адресу Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.

За аудицију за хор је потребно припремити:
– соло песма, арија или стари мајстор (корепетитор обавезан)
– хорске деонице које пријављени кандидати две недеље пре аудиције могу преузети овде

01 Audicija za SO pozivnica

Студенти Одсека за музичку уметност Филолошко-уметничког факултета одржали су циклус концерата у Центру лепих уметности - Guarnerius у оквиру новоуспостављене сарадње. Ову сарадњу покренули су ФИЛУМ и Центар лепих уметности Guarnerius, са жељом да се јавности представе наши млади музичари и тиме допринесе њиховој афирмацији. Први концерт у оквиру сарадње одржали су студенти Катедре за камерну музику, а у току претходног месеца на сцени Guarnerius-а наступали су кларинетиста Никола Марјанов, уз клавирску пратњу Невене Глигорић, затим студенти хармонике: Марија Туршијан, Миљана Ђуровић, Ратко Павловић, Младен Милошевић и крајем јуна Миодраг Ђорђевић на хармоници, уз клавирску сарадњу Сање Луковац. 

 

20190605 GVARNERIJUS Nikola Marjanov Nevena Gkligoric 1мдј20190615 GVARNERIJUS FILUM Kragujevac 1

У среду, 19. јуна у сали Сената Универзитета у Крагујевцу са почетком у 12 часова биће организован Округли сто: Унапређење наставе на Катедри за музичку теорију и педагогију: садржај,циљеви, методе. Округли сто организује Катедра за музичку теорију и педагогију Филолошко-уметничког факултета у Крагујевцу. 

 

Okrugli sto MUZIKA 2018 plakat

У среду, 5. јуна 2019. у 19 часова у Универзитетској галерији биће одржан концерт На слово, на слово, рецимо Б, Наташе Петровић (виола) и Бојане Шумањски (клавир). 

koncert 5 jun

У среду, 5. јуна у 11 часова у Основној школи ,,Милутин и Драгиња Тодоровић" (учионица број 38) одржаће се презентација најуспелијих студентских радова из предмета: Методика општег музичког образовања, Методика наставе солфеђа, Методика теоријске наставе и Анализа вокалне музике. Реализатори презентације су студенти: Милена Перић, Александар Перић, Александар Радисављевић, Магдалена Богдановић, Александра Лукић, Милена Ђукић и Филип Савић. 

У среду, 5. јуна 2019. године у 12 часова, у Свечаној сали Друге крагујевачке гимназије одржаће се јавни час под називом ,,Уметност говора". У програму учествују студенти Катедре музике у медијама, Музичке теорије и педагогије и извођачких студијских програма. 

1 plakat Page 4

 

 

Концерт Камерног хора ФИЛУМ-а, под диригентском палицом Уроша Степановића, биће одржан у Саборној цркви у Крагујевцу, у суботу 25. 5. 2019. године у 18.00 часова. На концерту ће бити изведено православно српско народно црквено појање, дела Кир Стефана Србина, Т. Остојића, С. С. Мокрањца, У. Степановића.

25 05 2019 1

У петак, 17. маја 2019. у 19 часова у Народном музеју у Крагујевцу биће одржан концерт студената ФИЛУМ-а са Катедре за дувачке инструменте из класа редовног професора Кароља Марочика, редовног професора Борислава Чичовачког, доцента Александра Тасића и доцента Ивана Јотића.

14 i 17 5 2019 1 page 002

Концерт Катедре за соло певање биће одржан у четвртак 14. маја, у 20 часова у Галерији Народног музеја.  Наступиће студенти из класе Марине Трајковић Биџовски уз клавирску пратњу Душана Торомана. 

14 i 17 5 2019 1 page 001

 

У Библиотеци Филолошко-уметничког факултета у уторак 16. априла у 18 часова Бранко Џиновић ће одржати предавање на тему Oднос композитора и извођача у колаборативним делима за бајан и хармонику Софије Губајдулине.

Бранко Џиновић ће представити своје докторско истраживање о креативним дијалозима између Софије Губајдулине и четири еминентна извођача на бајану и хармоници – Фридрих Липса, Елзбет Мозер, Гаир Драгсвола и Алберди Ињакија. Аутор ће дискутовати о томе како је Губајдулина компоновала  De Profundis (1978),  Silenzio (1991), Fachwerk (2009) и Cadenza (2010) у сарадњи са овим извођачима и како су њихове заједничке намере обликовале настанак и извођење ових дела.

Џиновић ће такође причати о томе како су се намере и жеље композиторке за извођење њеног In Croce (1979) мењале кроз дијалоге са различитим извођачима и у различитим контекстима. Ово опсежно истраживање обрађује актуелне теме везане за интерпретацију савремене музике – ауторство колаборативних дела, ауторитет композитора и улога извођача – и превазилази оквире извођачке праксе за хармонику.

Биографија Бранка Џиновића: 

Бранко Џиновић је извођач фокусиран на савремени репертоар за хармонику. Његова извођења аустријски критичари су описали као ,,еруптивна” (Kronen Zeitung) и ,,инветивна” (Neues Volksblatt).

Поред бројних премијерних извођења дела младих канадских аутора, сарађивао је са еминентним композиторима као што су: Пер Нергорд, Салваторе Шарино и Филип Леру. Основне студије је завршио у Крагујевцу, мастер студије на ,,Антон Брукнер" Универзитету у Линцу а докторирао је 2017. године на Универзитету у Торонту. Победник је бројних домаћих и интернационалних конкурса за хармонику. Сарађивао је са угледним канадским ансамблима као што су: The Array Ensemble, New Music Concerts, The National Ballet of Canada, али и International Contemporary Ensemble (ICE) из Њујорка. Поред савремене музике, Џиновић гаји интерес за танго и бандонеон које је изучавао у Буенос Ајресу.

 

Позивамо све заинтересоване да присуствују предавању.